“Smartfamily” aktivnosti u Bubamarama

U skupini BUBAMARE povodom obilježavanja Tjedna zdravlja ove godine istraživali smo naša osjetila. Najviše smo se zadržali na okusu i mirisu. Za početak smo razgovarali koji organ nam služi za koje osjetilo i nakon toga smo nacrtali sliku usana sa jezikom gdje smo bojali koje područje jezika je važno za koji okus. Idući dan istraživali smo osnovne okuse. Pripremili smo različite namirnice iz naše vrtićne kuhinje i isprobavali. Sjeli smo za stol i krenuli smo sa slatkim okusom. Kao slatki okus djeci je ponuđen med, svakome malo u čašu sa žlicom i kruška. Djeca su imenovala namirnicu i razgovarali smo kako koristimo med, od čega se med dobiva (najviše djece voli med u voćnom čaju ili na kruhu sa maslacem). Krušku su također rado pojeli. Nakon isprobavanja svake namirnice usta smo isprali vodom. Kao slanu namirnicu stavili smo sol. Za kiseli okus narezali smo kiseli krastavac koji su djeca rado pojela, nekome je bio slani okus, nekome slatki. Limun koji nam je također predstavljao kiselu namirnicu išli smo prvo oprati, djeca su ga rado probala. Najviše djece limun vole u čaju ili vodi s limunom ili samu kriškicu limuna. Kao gorki okus razrijedili smo kakao s malo vode i dobili smo gušću smjesu. Većina djece htjela ga je probati, iako su odmah tražili vodu za oprati usta😊. Nakon završene aktivnosti igre s okusima na papir smo nacrtali namirnice koje povezujemo sa slanim, slatkim, gorkim i kiselim okusom.

Sutradan nakon ručka počastili smo se sa vodom s okusom. U vrč s vodom stavili smo oprane listove mente iz našeg vrta, pustili smo da voda odstoji te smo ju probali nakon nekog vremena.Voda s okusom mente djeci se nije baš svidjela. Idući dan nakon ručka smo radili vodu s okusom limuna i drugu vodu s okusom svježeg krastavca. Djeca su radije popila vodu s okusom limuna i uz nju pojela kriške limuna.

Zdravstvena voditeljica: Martina Alšić Vidušin