Preporuke za zaštitu od vrućina

U prilogu se nalaze „Preporuke za zaštitu od vrućina“ koje se odnose prvenstveno na  djecu, ali i na odrasle. Na linku se nalazi i plakat sa preporukama Crvenog križa objavljen na stranicama Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske

Impetigo

Impetigo je uobičajena  tegoba kod djece. Radi se o bakterijskoj infekciji kože koja se najčešće javlja kod predškolske djece, ali se može vidjeti u svakoj životnoj dobi. Bolest je izrazito zarazna, ali u pravilu nije opasna i lako se liječi.

Ospine bolesti

Osipne su bolesti najčešće uzrokovane virusima: morbili (ospice), rubeola, varičela (vodene kozice), egzantema subitum (trodnevna groznica) i dr.

Parazitarne bolesti

S obzirom na mjesto javljanja, ove bolesti mogu biti crijevne (dječje gliste) i kožne (ušljivost).

Crijevne i želučane bolesti

Želučana viroza je kratkotrajna, ali neugodna bolest tijekom koje skupina virusa nadražuje želudac (ili crijeva), s tipičnim simptomima povraćanja, mučnine i proljeva. Najčešći je uzročnik tzv. rotavirus koji se češće pojavljuje u zimskim mjesecima, dok na proljeće i tijekom ljeta želučane tegobe većinom uzrokuju tzv. adenovirusi i ekovirusi.

Prehlada i bakterijska upala grla

Obična prehlada je virusna bolest. Inkubacija joj je vrlo kratka, samo 1 do 3 dana. Bolest je vrlo blaga, a ističu se samo lokalni respiratorni simptomi – hunjavica, kihanje, osjećaj punoće i začepljenosti nosa, pečenje očiju, a katkad i blaža grlobolja.